Żyjemy w czasach, w których coraz większa ilość mieszkańców naszego globu ma bezpośredni kontakt z nowymi technologiami stosowanymi w telekomunikacji. Dostęp do telefonu komórkowego czy Internetu jest praktycznie nieograniczony. Stosowane obecnie technologie telekomunikacyjne ułatwiają szybką wymianę informacji, co zdecydowanie zmniejsza koszty funkcjonowania działów logistycznych, zaopatrzeniowych oraz produkcyjnych.

Firma Forte Nowoczesne Protezowanie Sp. z o. o. Sp. kom. zajmująca się wsparciem dla osób niedosłyszących, oferuje wkładki indywidualne oraz aparaty słuchowe wewnątrzuszne, przy produkcji których wykorzystuje się najnowsze światowe technologie w zakresie odwzorowania indywidualnych kształtów kanałów usznych.

Wykorzystanie technologii 3D (CAD/CAM) w produkcji urządzeń wspomagających słuch

Cały proces produkcji w/w produktów składa się z 4 etapów:

  1. pobranie wycisku z ucha klienta w salonie Forte
  2. proces skanowania wycisku
  3. projektowanie produktu
  4. proces wytworzenia produktu

Dwa pierwsze etapy procesu produkcji wykonywane są w gabinetach i salonach firmy Forte, natomiast dwa kolejne w zakładzie produkcyjnym w Szwajcarii. Czas trwania procesu skanowania wynosi od 90 do 140 sekund i uzależniony jest od możliwości obliczeniowych zastosowanego komputera. W czasie jednego procesu skanowania mogą być skanowane jednocześnie dwa wyciski - z lewego i z prawego ucha, co skraca do minimum czas trwania tego etapu. Dane z procesu skanowania w następnym kroku przesyłane są drogą elektroniczną do producenta wkładki lub aparatu wewnątrzusznego (ITE). Tam w dziale przygotowania produkcji poddaje się skany procesowi projektowania a następnie w dziale produkcji realizuje się zamówienie.

Technologia CAD/CAM, co to oznacza?

Nazwa technologii CAD/CAM jest skrótem z języka angielskiego a dokładniej od słów: Computer Aided Design co w wolnym tłumaczeniu brzmi komputerowo wspomagane projektowanie oraz Computer Aided Manufacturing czyli komputerowo wspomagane wykonanie. Ta technologia stosowana jest głównie w przemyśle, ale również w medycynie.

Wpływ technologii CAD/CAM na jakość produktów

1. Szybkość i perfekcja
Wykorzystanie skanera oraz możliwości szybkiego przesłania danych, skraca proces produkcyjny o kilka dni, umożliwia wyprodukowanie produktu o najwyższej jakości.

2. Zgodność ze światowymi standardami
Światowi producenci wykorzystujący tę technologię działają według ustalonych, sprawdzonych i wysokich standardów co daje wymierne korzyści klientowi, który został obsłużony zgodnie z nimi i otrzymał produkt najwyższej jakości dostępnej na rynku.

3. Nowoczesność i otwartość na zmiany
Ta technologii pozwala na dostosowanie odpowiednich materiałów do produkcji aparatów i wkładek, daje możliwość zmian produktów oraz elastyczność dopasowania ich do potrzeb odbiorcy.

4. Profesjonalizm

Dostarczanie Klientowi najlepszych produktów.